TRX SCORPION 80  SP2FP 2016

Opis montażu płytki antenowej zawierającej filtr dolnoprzepustowy 4MHz oraz przekaźnik przełączający sygnały w.cz . dla odbioru i nadawania .

Montaż należy zacząć od obejrzenia płytki czy nie ma jakiejś podejrzanej przerwy w druku oraz czy wszystkie otwory są powiercone zgodnie z powyższym zdjęciem. Płytka jest dwukrotnie pokryta kalafonią, rozpuszczoną w izopropanolu i nie należy jej zmywać. Zabezpiecza ona przed nalotem na miedzi i ułatwia lutowanie. W pierwszej kolejności kładziemy płytkę warstwą druku do góry i montujemy wszystkie elementy SMD ( rozmiar 1206). Ja używam do tego celu wąskiej pęsety i lutuję lutownicą transformatorową z regulowana mocą ustawioną na 45 wat. Oczywiście każdy ma swoje przyzwyczajenia i niech postępuje jak uważa. Po przylutowaniu tych elementów ZABRANIA się wyginania na siłę płytki PCB, elementy są ceramiczne i mogą popękać lub przestać działać poprawnie. Zachować ostrożność aby się nie poparzyć i nie wdychać celowo oparów cyny.

Kolejnym krokiem jest nawinięcie cewek filtru. Zajęcie mało uwielbiane przez elektroników ale są to tylko dwie ceweczki na rdzeniu amidona T50-2. Indukcyjność  cewek musi się zawierać między 2,1 – 2,3 uH. Nawijamy więc 20 zwoi tak ciasno aby zwoje nie przesuwały się, nie trzeba ciągnąć na siłę szczypcami po każdym zwoju. Uwaga nawinięte 20 zwoi to w praktyce 19 przewiniętych drutów widocznych na zewnątrz rdzenia i 20 wewnątrz rdzenia. Proszę się nie kłócić o pół zwoju. Najpierw szykujemy dwa odcinki drutu nawojowego gr 0,5mm w emalii o długości około 40-50cm, przeciągamy go przez zaciśniętą  szmatkę aby uzyskać wyprostowany odcinek . Składamy na pół i wkładamy w rdzenie. Proszę uważnie oglądać zdjęcia.

Dla poprawnego montażu na PCB, cewki są różnie nawinięte. Jedno uzwojenie w lewo drugie w prawo. Druty układamy w taki sposób, aby od góry przy pierwszym rdzeniu szedł w lewo, a przy drugim rdzeniu szedł w prawo .

Następnie na każdej cewce dowijamy potrzebną ilość zwoi. Ja nawijam najpierw 17 zwoi, zostawiając po około 3,5cm drutu jako wyprowadzenia cewek. Następnie opalam końce zapalniczką (uwaga gorące) tak aby emalia się stryszczyła ale nie uszkodziła drutu nawiniętego na rdzeniu, kolejno  oczyszczam końce papierem ściernym i pobielam cyną z użyciem dużej ilości kalafonii. Dalej dowijam brakujące dwa zwoje. Po tych czynnościach mamy gotowe cewki do wlutowania .

Niestety wiele prostych mierników indukcyjności pokazuje takie wartości mało dokładnie więc każda dostarczona partia rdzeni jest sprawdzona poprzez nawinięcie odpowiedniej ilości zwoi, zostaje pomierzona indukcyjność, a cały filtr jest sprawdzony w działaniu. Podłączenie analizatora NWT jest tutaj mało praktyczne, filtr ma nie wnosić widocznego tłumienia  dla częstotliwości 3500-3800 kHz. Ja sprawdzam to podając 10 wat mocy z fabrycznego TRXa i dokonuje pomiaru watomierzem. Przy takiej mocy tłumienie filtru jest na poziomie 0,1 Wata . Zastosowane rdzenie, drut o średnicy 0,5mm i kondensatory z dielektrykiem C0G o napięciu pracy do 100V pozwalają bezpiecznie korzystać z mocy do 20 wat.

Kolejno przystępujemy do montażu elementów przewlekanych THT. Przekaźnik wkładamy w płytkę, zostawiając około 1 mm przerwy miedzy nim a płytką. Pe-erek 10K wkładamy i zaginamy styki tak aby nie zrobiły zwarcia z sąsiednią ścieżką. Cewki wkładamy pojedynczo. Po włożeniu cewki należy skrócić jej wyprowadzenia do długości około 4-5 mm, zagiąć je wzdłuż ścieżek i starannie przylutować. Płyną tu duże prądy w.cz. i jakikolwiek zimny lut, bądź inny defekt w trakcie lutowania może skutkować uszkodzeniem tranzystorów mocy TRXa.

Zdjęcia poniżej przedstawiają  płytkę po ukończeniu powyższych kroków

Do płytki należy jeszcze przylutować:

·      Drucik do gniazda antenowego (można w tym celu wykorzystać końcówkę od przyciętego rezystora).

·      Przewód do pomiaru mocy ( na zdjęciu fioletowy 20cm ) będzie on przylutowany do otworu przy gnieździe goldpin oznaczonego na górnej warstwie  płyty głównej  napisem  " vum   lpf "

·      Przewód ekranowany ( na zdjęciu czarny grubszy w prawym górnym rogu płytki ) doprowadza sygnał z anteny do potencjometru 500 ohm na front panelu (ekran do masy , żyła środkowa jasna do pad „ODB” ).

·     Na koniec druty wychodzące z transformatora nadajnika do otworków MASA i „NAD” ( na zdjęciu skręcone druty skrętki komputerowej,  biały i brązowy).

Finalnie płytka  będzie umieszczona na tylnej blaszce naszej obudowy. Dokręcona do wystających śrub M3 przy gnieździe antenowym za pomocą nakrętek M3

Paweł Bożenda SP2FP