Na tej stronie prezentuję  dokumentację techniczno fotograficzną  przemienników amatorskich które były lub są zainstalowane we Włocławku
SR2W

przemiennik sr2m

Pomysł budowy przemiennika SR2W pracującego na częstotliwości 145.600 / 145,000 MHz  narodził się w latach 80 . Pierwsze zezwolenie otrzymał w 1990 r.
Trudności związane ze zdobyciem fabrycznych profesjonalnych radiotelefonów były spore.
 Urządzenia bazowały na  FM306 i radmor "3001". Sterowanie nośną , słaba  odporność toru odbiorczego na silny sygnał nadajnika sprawiały sporo problemów technicznych.
Pierwsza lokalizacja to budynki  hotelu na zawiśu . Dzięki  koledze Wiktorowi SP2NAW który dzielnie walczył z utrzymaniem jak najlepszych parametrów działania  całość chodziła przez kilka lat. W 2005 roku nadażyła się okazja zmiany lokalizacji na wierzowiec przy ulicy toruńskiej z masztem o wysokości 15 m. Na czubku masztu była nie uzywana antena z pasma 148MHz. i została ona wykorzystana  do toru odbiorczego. Do nadajnika została zainstalowana antena połfalowa "Pałka Radmorowska ' zainstalowana 12metrów niżej. Dało to nadspodziewanie dobry efekt niskiego przenikania sygnału nadajnika do anteny odbiorczej. Po kolejnych zmianach technicznych zostały zamontowane radiotelefony "MOTOROLA" podarowane przez Grzegorza SP2OFF. Pierwsze sterowanie wykonał Darek SP2FIX
(ex SQ2BNL).Zdjęcia z tych wydarzeń do obejrzenia  na stronie ot 26   kliknij tutaj
W roku 2008 dokonałem przeróbki sterowana . Został on wyposażony układ otwierania  tonem 1750HZ , CTCSS 82,5Hz oraz znamiennik głosowy któremu głosu użyczyła Dorota SQ2OHO Dzięki tym zabiegom zmniejszył się poziom słyszalnych zakłóceń, które denerwowały w czasie  stanu czuwania. Dodatkowo zmieniony został odbiornik na Motorolę  GM950. Dzięki hojności kolegów krótkofalowców udało się wymienić antenę odbiorczą na 3x5/8 z nowym kablem RF10 oraz antenę nadawczą na 2x5/8. Zdjęcia z tych wydarzeń do obejrzenia  kliknij tutaj
W lato 2010 nastąpił  silny wzrost zakłóceń i na dzień dzisiejszy w tym miejscu zamontowany jest czasowo przemiennik SR2M . SR2W zostanie kolejny raz zmodernizowany  lecz otwierać go będzie można jedynie sub-tonem 82,5Hz .
SR2M

przemiennik sr2m

Pomysł budowy przemiennika SR2M pracującego na częstotliwości 145.73750 MHz CTCSS 82,5 Hz narodził się w styczniu 2008 r. podyktowany był tym iż pomimo małej ilości krótkofalowców we Włocławku i okolicach dotychczasowy pracującym na częstotliwości 145.600 MHz jest dość mocno oblegany przez krótkofalowców z Włocławka ,Lipna, Torunia , Płocka.

Dzieje się tak dlatego, że jego antena zainstalowana jest ok. 60 m nad poziomem ziemi , takie usytuowanie umożliwia łączność w promieniu ok. 30-50 km ze stacjami mobilowymi. Rozpoczęliśmy kompletownie urządzeń , części, a w międzyczasie wystąpiliśmy do UKE o wydanie pozwolenia na pracę bezobsługowej stacji amatorskiej. Zezwolenie otrzymane w dniu 25.02.2008 r. umożliwia nam pracę z mocą 10 W. Nauczeni doświadczeniem z pracy poprzedniego przemiennika postanowiliśmy ze w części odbiorczej i nadawczej zastosujemy subton CTCSS 82,5Hz . Zainstalowana blokada w pewnym stopniu zawęża grono osób korzystających z przemiennika do tych posiadających CTCSS ale za to żadne zakłócenia nie powodują otwierania przemiennika a tym samym praca na nim staje się czystą przyjemnością.

Z demobilu pozyskaliśmy dwa radiotelefony dla części nadawczej zastosowaliśmy Motorolę M 120 ,ustawiona moc TX to 5W CTCSS 82,5Hz w odbiorniku zastosowaliśmy motorolę GM 950 otwieraną tonem CTCSS 82,5 Hz. Po konsultacjach z naszym głównym konstruktorem Pawłem SP2OFP postanowiliśmy urozmaicić pracę przemiennika poprzez dodanie oprócz znamiennika nadawanego telegrafia, również znamiennik głosowy któremu głosu użyczyła Małgosia SP2SWL.

Po mechanicznym połączeniu obydwu radiotelefonów i wyprowadzeniu z gniazda akcesorii w motorolach przewodów sterujących całość została dostarczona do Pawła SP2OFP który po ok. 2 tygodniach pracy w wolnych chwilach i przetestowaniu urządzeń uznał iż są gotowe do zainstalowania. Bazując na doświadczeniach z budowy poprzedniego przemiennika zrezygnowaliśmy z zastosowania dupleksera rurowego z uwagi na problem z jego zdobyciem. Po przeanalizowaniu warunków antenowych postanowiliśmy dla nadajnika i odbiornika zainstalować osobne anteny typu slim-jim które mają praktycznie zerowy (przyziemny ) kont promieniowania.
Zdjęcia z tych wydarzeń do obejrzenia kliknij tutaj

SR2WL
Przemiennik w paśmie 70 cm SR2WL kanał pracy R 85

- RX Radiotelefon Motorola MCS 2000 wys zawieszenia anteny nadawczo-odbiorczej 40 m npz.
- TX Radiotelefon Motorola MCS 2000 nadajnika 10 W
Radiotelefony współpracują z anteną X510

 Schemat sterownika wykonanego dla potrzeb przemiennika w Toruniu

Na takim rozwiązaniu bazują obecne przemienniki we włocławku

Za pomoc w uruchomieniu i budowie przemienników serdeczne podziękowania dla
Grzegorza SP2OFF, Darka SP2FIX , Pawła SP2OFP, Wiktora SP2NAW, Janusza SP2UV , Pawła SQ2EAY i wielu koleegów wspierających wiedzą i duchem.